Uzyskanie stopnia doktora habilitowanego przez Pana Dr Konrada Leniowskiego24.05.2019 11:05

Niezmiernie miło jest nam zakomunikować, że w dniu 22 maja 2019 Rada Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS w Lubinie podjęła Uchwałę w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki biologiczne Panu Konradowi Leniowskiemu - pracownikowi Zakładu Zoologii Wydziału Biotechnologii UR.

Zainteresowania badawcze Pana dr hab. Konrada Leniowskego skupiają się wokół ekologii behawioralnej, ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji wokalnej i wizualnej ptaków. W badaniach wiele uwagi poświęca zagadnieniom doboru płciowego oraz sygnalizacji jakości poszczególnych osobników. Jest to interesujący obszar nauki, łączący zachowania zwierząt, ewolucję, ekologię oraz biologię populacyjną. Realizowane przez Niego projekty naukowe łączą podejście teoretyczne i empiryczne, poprzez eksperymentalne testowanie intrygujących hipotez. W swoich badaniach wykorzystuje zarówno różnorodne techniki badań terenowych (np. radiotelemetria, spektrofotometria, nagrania audio i wideo), odłów i znakowanie osobników, mapowanie terytoriów, wyszukiwanie gniazd, eksperymenty z playbackiem), jak też techniki laboratoryjne (analizy sonogramów i pomiarów spektrofotometrycznych). Dotychczas zrealizowane przez  Niego projekty badawcze dotyczyły:

• komunikacji wokalnej trzciniaka Acrocephalus arundinacus,
  • funkcji koloru jaj u szpaka Sturnus vulgaris
  • komunikacji wokalnej dzięcioła średniego Dendrocopos medius,
  • sygnalizacji jakości poprzez ornamenty karotenoidowe u dzięcioła średniego oraz roli tych ornamentów w doborze płciowym,
  • wykorzystania terytoriów osobniczych przez samce i samice dzięcioła średniego
  • preferencji siedliskowych kapturki Sylvia atricapilla
  • inwestycji i strategii rodzicielskich u kapturki
  • fizjologii wzroku i percepcji bodźców wizualnych u ryb słodkowodnych w kontekście ocieplenia klimatu.

Otrzymywane wyniki Pan dr hab. Konrad Leniowski opublikował w licznych artykułach naukowych, których sumaryczny Impact Factor wynosi 32.030 a całkowita liczba punktów wg MNiSW to: 660.