Wizyta Profesora Cappello w Uniwersytecie Rzeszowskim27.07.2018 05:52

Professor Francesco Cappello from the Universita degli Studi di Palermo (University of Palermo) has been a guest of the University of Rzeszow during 25th-27th of July 2018. He visited several faculties at the University of Rzeszow: Faculty of Biotechnology, Faculty of Medicine, Faculty of Mathematics and Natural Sciences. The main goal of his short stay was to establish new collaboration on scientific and educational level and to evaluate the potential and capabilities of Research Centers belonging to the University of Rzeszow. He visited following Centers: Centre for Transferring of the Mathematics and Natural Science Knowledge, Centre for Microelectronics and Nanotechnology, Center of Human Anatomy, the Natural - Medical Center for Innovative Research. On Thursday morning Professor Cappello delivered very interesting lecture devoted to the history of Human Anatomy as well as acquainted the audience with teaching process and current research activities at his University. He also took part in several important meetings with V-ce Rector of Research and International Affairs Prof. Marek Koziorowski, with Dean of Faculty of Biotechnology Prof.UR Maciej Wnuk, with Director of the Natural – Medial Center for Innovative Research Prof. UR. Jacek Tabarkiewicz and Director of Center of Human Anatomy Prof. Stanisław Orkisz. Professor Francesco Cappello was honestly impressed by the modern infrastructure and UR potential. He expressed and underlined a high hope for fruitful collaboration between both Universities.

W dniach 25-27 lipca gościem Uniwersytet Rzeszowskiego był Profesor Francesco Cappello z Uniwersytetu w Palermo. Prof. Cappello podczas swojego pobytu wizytował Wydział Biotechnologii, Wydział Medyczny oraz Wydział Matematyczno-Przyrodniczy. Celem wizyty było  zapoznanie  się z nowoczesnym wyposażeniem oraz potencjałem naukowym Przyrodniczo-Medycznego Centrum Badań Innowacyjnych, Zakładu Nauki o Człowieku, Uniwersyteckiego Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej oraz Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii dla rozwoju współpracy naukowej oraz dydaktycznej pomiędzy Uniwersytetem Rzeszowskim a Uniwersytetem w Palermo. Podczas wizyty Prof. Cappello spotkał się z przedstawicielami władz Uniwersytetu Rzeszowskiego Prorektorem ds. nauki i współpracy zagranicznej Prof. dr hab. Markiem Koziorowskim, Dziekanem Wydziału Biotechnologii prof. UR. Maciejem Wnukiem, Dyrektorem Przyrodniczo-Medycznego Centrum Badań Innowacyjnych prof. UR Jackiem Tabarkiewiczem oraz Dyrektorem Zakładu Nauki o Człowieku Prof. dr hab. Stanisławem Orkiszem.