Święto Uniwersytetu Rzeszowskiego wraz z nadaniem godności doktora honoris causa prof. Annie Blom08.06.2018 00:00

7 czerwca 2018 r. odbyło się święto Uniwersytetu Rzeszowskiego. Podczas pięknej uroczystości akademickiej mioały miejsce promocje doktorów i doktorów habilitowanych, wręczenie Medalu Wielkiego UR Panu Prezydentowi Tadeuszowi Ferencowi oraz nadanie godności doktora honoris causa prof. Annie Blom.

Prof. Anna Blom urodziła się w Krakowie w 1969 r. Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego (1993 r.). W roku 1997 uzyskała stopień doktora nauk medycznych na Uniwersytecie w Uppsali w Szwecji. Staż podoktorski odbyła na Uniwersytecie w Lund (Szwecja), gdzie w 2006 r. została profesorem chemii białek na Wydziale Medycyny. Prof. Anna Blom jest od wielu lat bardzo zaangażowana w działalność organizacyjną związaną z nauką, przewodniczy między innymi Szwedzkiemu Komitetowi Naukowemu Badań Medycznych i Zdrowia w Sztokholmie. Prof. Anna Blom jest wybitnym naukowcem rozpoznawalnym na świecie. Jej najważniejsze odkrycia naukowe dotyczą mechanizmów regulacji aktywności układu dopełniacza, o którym opublikowała ponad 240 prac naukowych, większość z nich to oryginalne prace doświadczalne. Badania te skoncentrowane są nie tylko na odpowiedzi przeciwzakaźnej, chorobach autoimmunizacyjnych, ale również na roli dopełniacza w patogenezie nowotworów czy zaburzeniach metabolicznych.