Zaproszenie na wykład Pani prof. Bandana Chatterjee pt.” Repurposing an Anti-parasitic Veterinary Drug for Prostate Cancer Inhibitation”.05.06.2018 09:29

Serdecznie zapraszamy na wykład Pani prof. Bandana Chatterjee  pt.” Repurposing an Anti-parasitic Veterinary Drug for Prostate Cancer Inhibitation”

05.06.2018 (wtorek) o godz. 13:30 s. 202, skrzydło B3, budynek A0.

Professor Bandana Chatterjee, PhD

Professor of Molecular Medicine, School of Medicine, University of Texas Health Science Center at San Antonio

Professor Chatterjee gained her B.S. and M.S. in chemistry from the University of Calcutta, India in 1973, and Ph.D. in biochemistry from the University of Nebraska, USA in 1977. She finished her Postdoctoral fellowship in molecular endocrinology at Oakland University in 1980.

Based at the University of Texas at San Antonio, Professor Chatterjee studies the mechanisms  that indicate the genesis of prostate cancer - the role of the intratumoral androgen receptor (AR) and interplay between AR-dependent and AR-independent pathways; the action of vitamin D in the process. Her lab is also focused on finding a drug-based therapy that would prevent the cancer growth. Over the course of her career the contribution she has made to science has been widely recognized - she received many honors and awards for her work.